środa, 22 sierpnia 2018

Ocieplenie nadproża pod rolety podtynkowe


Wszystkie poniższe wskazówki zaczerpnięte są ze strony producenta rolet podtynkowych, a ich o wiele bardziej szczegółowa wersja, poparta o dodatkowe zdjęcia i opisy znajdują się na stronie:

 https://www.wolny.org.pl/Rolety-lodz/Rolety-zewnetrzne-podtynkowe.html

Znajdują się tam również wielkości skrzynek do poszczególnych wymiarów rolet, co jest niezwykle istotne w przypadku odpowiedniego wyboru sposobu ocieplenia nadproży pod rolety.

Rolety podtynkowe zdobywają na coraz większej popularności. Jest to jedyny system rolet do zabudowy, który można z czystym sumieniem polecić do stosowania w naszym klimacie. Przy prawidłowym ociepleniu przestrzeni za skrzynka rolety i obróbce samej rolety, rolety podtynkowe są idealnie wkomponowanym i praktycznie niewidocznym elementem wystroju elewacji, który nie powoduje ubytków ciepła, przemarzania, a sam powoduje dodatkowe oszczędności w postaci izolacji cieplnej i ochrony przed słońcem. Rolety zewnętrzne podtynkowe poprawiają nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Trzeba jednak zachować kilka zasad przy budowie i montażu.

Ocieplenie nadproży pod rolety podtynkowe jest niezwykle ważnym aspektem, aby system rolet podtynkowych spełniał swoje zadanie. Aby uniknąć przemarzania i występowania mostków termicznych, skrzynka rolety nie powinna stykać się bezpośrednio z betonowym nadprożem. Dopuszczalnym jest to jedynie przy ciepłych nadprożach, których już nie trzeba dodatkowo izolować i dawać ocieplenia pomiędzy skrzynką rolety a nadprożem.
Pamiętajmy, że prawidłowym sposobem montażu rolety zewnętrzne podtynkowej, jest przykręcenie prowadnic rolety do ościeża okna, natomiast skrzynka wychodzi ponad okno. Tym samym, szerokość okna jest równocześnie szerokością całkowitą rolety, natomiast wysokość rolety = wysokości okna + wysokości skrzynki rolety. Od czoła skrzynki również musi się znajdować ociepleni, gdyż każda skrzynka ma listwę tynkową o grubości 2cm.
Jeśli ocieplenie na budynku nam na to pozwala, wskazanym jest wysunąć okno do przodu względem ścian i nadproża. Pozwoli nam to ocieplić nadproże do lica wysuniętego okna. Tutaj musimy jednak uważać, żeby nie przesadzić z wysunięciem okien, bo może się to skutkować niemożliwością przykrycia skrzynki rolety w ociepleniu.
Jeśli jesteśmy w trakcie wylewania bądź montażu nadproży, należy je cofnąć w tył względem bocznych ścian i okna, co najmniej o 2cm. Powstałą wnękę ocieplamy np. styrodurem. Takie rozwiązaniu stosujemy, jeśli grubość ocieplenia na budynku pozwala nam na zabudowę skrzynki w ociepleniu.
Trzecim rozwiązaniem jest cofnięcie nie tylko samego nadproża, ale również okna. Takie rozwiązanie stosujemy, jeśli mamy za małe ocieplenie na budynku, by prawidłowo zakryć skrzynki rolet. Musimy je jednak zaplanować już w fazie budowy a nawet projektowania budynku.
Ostatnim sposobem ocieplenia nadproży pod rolety jest zastosowanie pod prowadnicami rolet listew dystansowych o grubości 2cm. Oddalają one całą roletę od nadproża, co pozwala powstałą przestrzeń wypełnić np. styropianem. Tutaj jednak musimy pamiętać, że dystanse tworzą dodatkową odległość do zakrycia ociepleniem, co przy dużych skrzynkach może skutkować koniecznością zwiększenia całkowitego.
Każde z powyższych rozwiązań ocieplenia nadproży pod rolety uwarunkowane jest kilkoma czynnikami, jak wielkość skrzynek rolet, całkowita grubość ocieplenia na budynku, czy etap, na którym jesteśmy z budową. Należy również pamiętać, że wszystkie zmiany w obrębie nadproża powinny być konsultowane z kierownikiem budowy.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie www.wolny.org.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz