czwartek, 11 maja 2017

Rolety podtynkowe, naokienne, nadprożowe - które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu?

Rolety zewnętrzne - dlaczego?


 Rolety zewnętrzne zyskują na coraz większej popularności. Wzrasta bowiem świadomość wśród ich odbiorców, co do walorów zastosowania rolet w domu. Rolety zewnętrzne, to nie tylko ochrona i dodatkowe utrudnienie dla amatorów cudzej własności, ale przede wszystkim znakomita izolacja przez cały rok.

rolety podtynkowe


Rolety zewnętrzne na mroźną zimę.


 Użytkownicy rolet zewnętrznych oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie w okresie zimowym, ponieważ rolety zewnętrzne izolują powierzchnie szklane przed utratą ciepła. To właśnie przez okna, nawet te trój-szybowe, ucieka nam najwięcej energii cieplnej. Rolety zewnętrzne, dzięki zastosowaniu wewnątrz paneli specjalnej pianki, doskonale izolują. W zależności od rodzaju okien, temperatura wewnątrz pomieszczenia wzrasta po opuszczeniu rolet do nawet o 5 stopni. 

Rolety zewnętrzne na upalne lato.


Każdy, kto ma okna skierowane za zachód lub południe spotkał się z problemem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń od promieni słonecznych. Wszelkiego rodzaju roletki materiałowe, żaluzje wewnętrzne lub drewniane, zasłony czy kurtyny nic nie pomagają z bardzo prostej przyczyny, są montowane wewnątrz domu, tym samym nagrzewając się oddają ciepło wewnątrz pomieszczeń. 
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku rolet zewnętrznych. Jak sama ich nazwa wskazuje, rolety zewnętrzne montowane są na zewnątrz i już tam zatrzymują promienie słoneczne. Dodatkowo, dzięki piance wewnątrz aluminiowych paneli, rolety zewnętrzne rozpraszają ciepło i nie dopuszczają do nagrzewania się szyb a tym samym wnętrza domu.

Rolety podtynkowe, rolety naokienne, rolety nadprożowe - które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu?


Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu należy uwzględnić już w tym momencie rolety zewnętrzne w projekcie, pozwoli nam to ukryć skrzynki rolet zewnętrznych, co wpłynie na estetykę naszego domu. Na rynku możemy spotkać kilka typów rolet zewnętrznych do zabudowy. Trzeba jednak uważać, bo niewłaściwy wybór rolet sprawi, że zamiast cieszyć się walorami rolet zewnętrznych będziemy przeklinać dzień, w którym je zamontowaliśmy.


Rolety podtynkowe - najlepsze rolety do zabudowy do nowego domu!


 Rolety podtynkowe występują w różnym nazewnictwie, w zależności od producenta. I tak, możemy wyróżnić rolety zewnętrzne od dwóch największych producentów profili do rolet, czyli firm Aluprof i Portos, w systemie skrzynek podtynkowych Integro, Intermo, IT2000, SP i SP-E. Należy zwrócić uwagę, że owe rolety podtynkowe różnią się od siebie jedynie nazewnictwem i oczywiście ceną. Konstrukcyjnie są one do siebie bardzo zbliżone a szczegóły wykończenia nie mają wpływu na ich skuteczność  (na potrzeby tego artykułu będziemy używać nazwy Integro). Najważniejszym elementem jeśli chodzi o rolety zewnętrzne podtynkowe jest ich prawidłowy montaż. Należy tu wybrać firmę z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą odnośnie montażu. Niestety, firmy produkujące / montujące okna, które również oferują montaż rolet nie specjalizują się w nich i nie posiadają odpowiedniej wiedzy odnośnie szczegółów montażu, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania. Radzę zwrócić się do firmy specjalizującej się w montażu rolet zewnętrznych.

Dlaczego rolety podtynkowe są najlepsze do nowego domu?


Powracając do samych rolet podtynkowych. Ich Walorem i niebotyczną przewagą nad pozostałymi systemami do zabudowy podtynkowej jest fakt, że skrzynka rolety podtynkowej Integro w żaden sposób nie ingeruje do wnętrza domu. To właśnie to, że skrzynki rolet umieszczone są na zewnątrz domu, w zewnętrzne elewacji, czyli ociepleniu domu, stanowi najistotniejszy czynnik stanowiący o ich zalecie. Dodatkowo, zastosowanie ocieplenia pomiędzy skrzynką a nadprożem skutkuje brakiem przemarzania i strat ciepła. Nasze wnętrze chroni grubość nadproża wraz z zastosowanym ociepleniem pomiędzy skrzynką rolety podtynkowej a nadprożem.To zupełnie odwrotnie niż w przypadku rolet naokiennych czy wszelkiego rodzaju rolet nadprożowych czy nadproży roletowych. Owe systemy stanowią bezpośrednie połączenie wnętrza pomieszczenia z zewnątrz, poprzez miejsce zwijania się pancerza do skrzynki naokiennej / nadproża roletowego. To właśnie tu jest najsłabsze ogniwo tych systemów.

Przemarzanie przez rolety naokienne, rolety nadprożowe i  nadproża do rolet.


W przeciągu kilkunastu lat w branży budowlanej, spotkałem się z niezliczoną liczbą telefonów odnośnie przemarzania przez skrzynki plastikowe nakładane na okna, rolety nadprożowe i wszelkiego rodzaju systemy nadproży do rolet. Klienci skarżyli się, że przez owe rolety po prostu wieje, a po przyłożeniu ręki do skrzynki rolety przy oknie czuć chłodne powietrze. Dzieje się tak, gdyż w tych systemach, w najbardziej newralgicznym  punkcie, ocieplenie skrzynki rolety naokiennej i nadprożowej wynosi ledwie 2cm! A pamiętajmy, ze oprócz klapy i tego styropianu nie chroni nas nic więcej!


Nie pomijajmy również faktu, że przy roletach naokiennych, nadprożowych i wszelkiego rodzaju nadproży do rolet, których skrzynki znajdują się wewnątrz domu, istnieje problem z dostępem do rewizji, a więc klapy, która umożliwia przeprowadzenie serwisu czy też naprawy rolet. Z doświadczenia wiem, że wiele osób bardzo błędnie decyduje się na zabudowanie skrzynek wewnątrz domu, ze względu na walory estetyczne wnętrza. niestety, tym samym uniemożliwiamy dostęp do rolety i jen ewentualnej naprawy. W przypadku jakiejkolwiek naprawy konieczne będzie kucie ścian czy też ponowne malowanie.
I tu możemy wspomnieć o następnej przewadze, która cechuje rolety Integro i stanowi o ich przewadze nad pozostałymi systemami rolet do zabudowy.

W rolecie podtynkowej Integro, rewizja znajduje się na zewnątrz domu i jest do niej swobodny dostęp.


Oczywiście pod warunkiem, że wykonane zostanie odpowiednio ocieplenie i nie zajdziemy od dołu styropianem czy też strukturą na klapę rewizyjną rolety podtynkowej Integro! 


Rolety zewnętrzne podtynkowe są najlepszym rozwiązaniem dla każdego nowego domu.


Dlaczego więc system naokienny jest tak bardzo forsowany przez firmy okienne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ich montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie stanowi problemu dla nikogo. A problemy z przemarzaniem czy utratą ciepła ich potem nie interesują.

Dlatego lepiej trochę się pogłowić i poświęcić czas na zapoznanie się w warunkami technicznymi potrzebnymi do prawidłowego zamontowania rolet podtynkowych Integro i mieć spokój na lata, niż iść na łatwiznę i potem żałować.

Jak wspomniałem, do prawidłowego montażu rolet podtynkowych Integro wymagane jest odpowiednie przygotowanie nadproży i prawidłowe osadzenie okien, co postaram się szczegółowo opisać w następnym artykule. Tym czasem możecie Państwo zapoznać się ze stronami producentów na których wyjaśnione są elementy potrzebne do prawidłowego montażu rolet, na przykład na stronie jednego z producentów: rolety zewnętrzne

Gdzie montujemy rolety zewnętrze podtynkowe


Rolety zewnętrze podtynkowe montujemy w zależności od wielkości zamówienia w:

- Łódź i okolice (np. Zgierz, Ozorków, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Pabianice, Tuszyn, Andrespol, Brzeziny, Głowno, Stryków) - niezależnie od ilości.

- Warszawa i okolice (np. Marki, Piaseczno, Pruszków, Nadarzyn, Łomianki, Sochaczew itd.) - powyżej 15m2 rolet zewnętrznych.

- W promieniu do 100km od Łodzi  (np. Skierniewice, Bełchatów, Łowicz, Kutno, Piątek, Łęczyca, Turek) - powyżej 15m2 rolet zewnętrznych. 

- W promieniu do i ponad 150km i od Łodzi (np. Częstochowa, Włocławek, Konin, Kalisz, Radomsko, Katowice) - powyżej 20m2 rolet zewnętrznych.


Wyślij nam wielkości okien, kolor, typ sterowania i miejsce montażu a dokonamy wstępnego kosztorysu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz